Mi az a szuvidolás - egy mondatban?
A szuvidolás módszer lényege, hogy lezárt vákuumtasakba kerül a nyersanyag, majd vízfürdőben készül el az étel, csökkenti az oxidációt és megnöveli a fogyaszthatóságot.
Bővebben: profi főzési forma, amikor az megmosott, fűszerezett, pácolt és adagolt élelmiszereket (pl. húsokat, zöldségeket, fűszereket) légmentesen becsomagolják vákuumtasakba, oxigénmentes környezetben, pontos hőmérséklet-ellenőrzés mellett egy lassú, több órás és alacsony hőmérsékletű (48-64°C) vízfürdőben megfőzik.
"Úristen, nyers marad? Nem főzik meg?"
Jogos a kérdés, nekem is ez merült fel a fejemben először, hogy egy kis meleg vízben áztatásról mitől lesz főtt az étel?
Ezért hadd kezdjem egy képpel (forrás: CNET.com)
Ugye, hogy magáért beszél?
A sütéskor, grillezéskor már láthatták olyat, hogy bár a csirke bőre ropogós, de a csontjánál még csöpög a véres lé, ugye? Miközben te nem félig átsült beefsteaket kértél, hanem csirkecombot... Talán csak legyintesz, hiszen egy étteremben kapkodnak, vagy csak a nagyi kapkodott a karácsonyi vacsoránál.
De sokszor még a több órás töltött csirke sütésnél is előfordul ugyanez, és ott bizonyára nem a kapkodás a felelős, hanem egyszerűen az a magas hőfök, ami a csirke külső részét éri, csak nagyon nehezen jut beljebb, hiszen minden réteget át kell melegítenie, és mire a belső szövetek is átveszik ezt a hőmérsékletet és elkezdenének sülni, addigra véget ér a sütés, hiszen 3 óra alatt csak elkészül már az a fránya töltött csirke.
A szuvidolás nem hagyja nyersen az ételt
Valójában aki nem szuvidol (mert fél a nyerstől), az sokkal több nyers húst eszik meg.
Ezt az 50-60 fokos, több órás főzés garantálja,a hol a baktériumok elpusztulnak (10 óra után a legmacerásabbak is feladják).